Kirakatváros – fiatal kortárs művész festményei az Oktogonon
-
Kezdődik2024. 05. 25. 08:03
-
Vége2024. 06. 07. 08:03
-
HelyszínBatthyány Palota, Teréz körút 13., Budapest
„Éld át az ismeretlent”: így invitálja világszerte Jan Kiss “Kirakatváros” című önálló kiállítása a kreativitás és a kifejezés világába a nagyközönséget, amelyen a modern expresszionizmus lényegét megragadó kollekcióban merülhetnek el a látogatók, egy egyedi művészi lencsén keresztül.
A 2024. május 25. és június 7. között látogatható különleges eseményen Jan Kiss személyes művészeti világát mutatja be, melyben az absztrakt festményekben rejlő mélységek és jelentések magukkal ragadják a nézőket. Minden festmény egy történetet mesél el, és egyedülálló módon örökíti meg a művész belső érzéseit és gondolatait.
A tárlat kurátorai Horváth Máté és Bacsek Júlia társ-kurátor, társ-szervezője a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) alumni hallgatója, Végső István, illetve Dr. Bódis Gábor, a METU Turizmus Intézetének oktatója.
A kiállítás helyszíne a Batthyány Palota, amely már önmagában különleges. A kiállítást járva, felfedezhetjük Budapest lenyűgöző neoreneszánsz csodáját az Oktogon közelében, ahol Batthyány Géza valósággá váltotta álmait. Ez a palota több, mint egy épület: ez a szenvedély és kreativitás találkozásának bizonyítéka. Hauszmann Alajos tervei alapján készült, aki Firenze ikonikus Strozzi-palotájának másolatát alkotta meg. A palota minden apró részletét átjárja az olasz reneszánsz bája és pompája. A palota a város kulturális és az építészeti nagyságának jelképe. Ez a történelmi épület biztosít helyszínt a "Kirakatváros" kiállításhoz, ahol a művészet és a történelem összeolvadása, egyedülálló felfedezésre hívja a látogatókat, Budapest dinamikus múltjának és jelenének fúziójában.
A kiállítás címét – „Kirakatváros”- maga a festő választotta, egyfajta ars poétikaként. Képei kaput nyitnak egy immerzív belső világba, amely elviszi az embert egyik valóságból a másikba. Az alkotások érzéseket közvetítenek, egyfajta átjárók a fizikai tér és a szellemi, mögöttes valóság között. Minden szín, vonal és forma rejtett jelentésekkel és áthallásokkal bír. Ahogy sétálunk a kiállításon, mintha egy divatos metropolisz utcáin barangolnánk, ahol a képek - mint Pesten az üres kirakatok - a művész személyes valóságát rejtik absztrakt festészeti formát öltve, egy friss és befolyásolatlan látásmódot tükrözve.
Ahogy időrendben a legújabb munkák elé kerülünk, a festői kifejezés egyre inkább a vegyes technikák felé tolódik, mely segíti a portfólió heterogenitását. A "Kirakatvárosban" minden festmény egy színpad, ahol a színek, a formák és az árnyékok együtt táncolnak, és görbe tükröt mutatnak az emberiségnek. A "Kirakatváros" cím nem csak egy elnevezés, hanem egy metafora az életre és az alkotásra. Mint minden ember, a művész is átélt már olyan időszakot, amikor úgy érezte, mintha külső szemlélőként kívülről figyelné az eseményeket, mintha csak egy üres kirakatban állna, és nézné, ahogy körülötte az élet zajlik. A művésznél a festészet gyógyító folyamat, ami segített neki, hogy ebből az elszigetelt, megfigyelő pozícióból kilépjen és aktív részese legyen az életnek és a művészetnek.
Az alkotóról
Jan Kiss 1996-ban született Szlovákiában, évek óta Németországban él és alkot. Már fiatal korától kezdve vonzódott a művészetekhez, azon belül a festészet áll hozzá legközelebb, önkifejezési eszközeként. Mindig törekedett rá, hogy hű maradjon önmagához és az érzéseivel való kapcsolódáshoz. Különböző festészeti eszközöket kipróbálva, végül az olajfestészetben találta meg a számára tökéletes technikát, az absztrakt kifejezés módszerével. Az alkotófolyamat nem csupán tevékenység, hanem életforma számára, mellyel mindennapi élményeit és érzéseit dolgozza fel, amelyek ezáltal vizuális testet öltenek.
A művészi pályára lépve Jan Kiss előtt egy teljesen új világ tárult fel, ahol gondolatai vászonra vitelével e világ szerves részévé vált. Fiatal festőként célja, hogy olyan művészetet hozzon létre, amely rezonál a nézőkre, inspirálja őket és táplálja a folyamatos alkotófolyamatot. Megtalálta magában a hitelesség mély érzését, amely érzés a festményeimből árad. Arisztotelész szótárában az "ethos" szó a hitelességet jelenti, ami találóan összefoglalja művészi identitását. Ezért választotta az ethos-t első jelentős kollekciója meghatározó témájául, ami leghitelesebben testesíti meg önmaga tükörképét.
A festő nem titkolt szándéka, hogy a kiállítás vizuális élményének befogadásával felfedezzük saját metropoliszunkat kívül és belül.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
Helyszín: Batthyány Palota, Budapest, Teréz körút 13.
Nyitvatartás: 2024. május 25 – 2024. június 7.
További részletek és frissítések a kiállítás weboldalán és a Facebook eseménye alatt találhatóak:
www.jankissartgallery.com/hu/exhibition
Kirakatváros kiállítás - Facebook esemény